Wyzwanie: Jak rozruszać mowę dziecka?
Wyzwanie: Jak rozruszać mowę dziecka?
Abonament na 1 miesiąc
40 zł
Do kogo jest adresowane wyzwanie?
Wyzwanie jest adresowane do rodziców dzieci 2,3,4 – letnich, których mowa się nie rozwija lub jej rozwój postępuje bardzo wolno. Wyzwanie jest dla Ciebie, jeśli Twoje dziecko pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia lub starsze mówi tylko pojedyncze słowa albo nie mówi wcale.
Dlaczego warto wziąć udział w wyzwaniu?
Rozwój dziecięcej mowy jest jedną z najważniejszych cegiełek jego rozwoju. Pozwala mu poznawać świat, rozumieć komunikaty płynące od innych ludzi, wyrażać swoje potrzeby oraz lepiej rozumieć emocje, a dzięki temu z czasem lepiej nimi zarządzać. Mowa jest fundamentem dla rozwoju innych umiejętności określanych mianem umiejętności szkolnych. I choć kilka pierwszych lat życia dziecka wydaje się nam dorosłym bardzo długim czasem, to jednak płynie on bardzo szybko. To, jak szybko dziecko osiąga kolejne kamienie milowe w rozwoju pozwala przewidywać, czy rozwinie się ono harmonijnie. Jeśli rozwój mowy następuje późno, to i rozwój poznawczy zaczyna się opóźnieniem, ponieważ dziecko z opóźnieniem tworzy reprezentację wewnętrzną świata zewnętrznego. Mówiąc prościej mniej rozumie z tego, co je otacza.
Od wielu lat pracuję z przedszkolakami w przedszkolach sprawując opiekę logopedyczną nad rozwojem ich mowy. Z roku na rok widzę, że powoli, ale systematycznie wzrasta liczba przedszkolaków, które rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem nie umiejąc jeszcze mówić. Widzę, jak umiejętność komunikowania się ma ogromy wpływ na aklimatyzację dziecka w przedszkolu, jego pewność siebie, to, jak radzi sobie z byciem przedszkolakiem.
Jest takich dzieci coraz więcej! Współpracując z innymi pedagogami i wychowawcami jesteśmy przekonani, że rodzice we własnym zakresie mogą poprawić funkcjonowanie rodziny w wielu sferach, a poprzez to bardzo korzystnie wpłynąć na przyspieszenie rozwoju mowy dziecka.
Dlatego właśnie powstało to wyzwanie! Ma ono pomóc Waszej rodzinie uporządkować pewne ważne dla rozwoju mowy sfery codziennego życia.
Wyzwanie było entuzjastycznie przyjęte przez rodziców, którzy zauważają konkretne rezultaty po wprowadzeniu zmian w codziennym życiu. Tak to opisują:
„Wyzwanie pozwoliło mi inaczej spojrzeć na nasze codzienne życie. Niektóre nasze nawyki okazały się mieć większy wpływ na mojego synka niż mi się wydawało. Teraz będę większą uwagę zwracać na to, co moje dziecko robi w wolnym czasie. Wiem też, że usunięcie starych nawyków i wyrobienie nowych jest konieczne, bo nasze stare nawyki szkodzą mojemu dziecku. Przed nami sporo pracy, ale jestem dobrej myśl. Dziękuję za to wyzwanie!” Ewa, mama Gabrysia
„Nie sądziłam, że to, w jaki sposób mówię do dziecka może wpływać na rozwój jego mowy. Uczę się pilnować samą siebie. Stosuję wskazówki z wyzwania i czekam na efekty, Moja Frania uważnie obserwuje moją twarz, gdy się z nią bawię. Przyznaję, że ciężko znaleźć czas na tę zabawę, ale wiem, że bez pracy nie ma kołaczy. Rzucam więc wszystko i bawimy się według Pani podpowiedzi.” Dominika, mama Frani
Co znajdziesz w wyzwaniu?
Składa się ono z czterech części nazywanych modułami lub lekcjami. Najlepiej podzielić sobie materiał na części i z każdą z nich zapoznać się w jednym dniu. Kroki zostały nazwane „dzień 1, 2, 3 i 4”
Dzień 1 poświęcimy na przyjrzenie się jak wyglądają nasze rodzinne nawyki związane z porozumiewaniem się. Poprzez ankietę, którą dla Ciebie przygotowałam weźmiesz „pod lupę” to, jak porozumiewacie się w domu z dzieckiem i między sobą. Wysłuchasz też kilkunastominutowego podcastu, dzięki któremu lepiej zrozumiesz, jak styl porozumiewania się w rodzinie wpływa na rozwój mowy dziecka.
Dzień 2 poświęcimy temu, jak wyglądają nasze rodzinne nawyki związane z korzystaniem z mediów elektronicznych? Istnieje bardzo silny związek między tym, jak w domu korzysta się z wysokich technologii, jak korzysta z nich małe dziecko oraz rozwojem jego mowy. Temat jest szalenie istotny. Do tego stopnia, że poświęciłam mu osobną lekcję. W niej posłuchasz podcastu, wypełnisz ankietę, która pomoże Ci się zorientować, w jakich obszarach należy popracować i otrzymasz równocześnie wskazówki, jak to zrobić.
Dzień 3 poświęcisz na zapoznanie się z podpowiedziami, jak aktywnie wspierać rozwój mowy dziecka. Znajdziesz je w kilkunastominutowym podcaście do tego kroku.
Dzień 4 – materiał przygotowany na ten dzień wyzwania to nagranie ponad 30-minutowego wykładu wideo, z którego dowiesz się, jak rozpoznać, że mowa dziecka się nie rozwija i co z tym zrobić?
Na jakich zasadach działa produkt elektroniczny „Wyzwanie – Jak rozruszać mowę dziecka?”
Jest to produkt elektroniczny z dostępem do materiałów online na stronie kuzniamowy.pl. Część z nich możesz pobrać na dysk komputera, z wielu korzystasz tylko online. Wykupując dostęp nabywasz prawo do korzystania z dostępu do materiałów online przez 3 miesiące. Po tym czasie dostęp wygasa, chyba że przedłużysz czas dostępu wykupując subskrypcję na kolejne 3 miesiące. O zbliżającym się końcu subskrypcji otrzymasz powiadomienie mailowe na kilka dni przed końcem. To Ty decydujesz, czy chcesz dostęp na dłużej. Do wyzwania możesz się logować za pośrednictwem urządzeń połączonych z siecią Internet. Sugerujemy, aby był to komputer, ale jest można też przez smartfon. Przyda się także drukarka do wydrukowania ankiet.