Przejdź do treści

Rysowanie na piasku – zabawa stymulująca sensorycznie i rozwijająca małą motorykę

Nawet jeśli pogoda nie dopisuje, albo za oknem jest pora roku niesprzyjająca zabawom w piasku, warto w domu stworzyć okazję do kontaktu z jego fakturą, albo czymś, co będzie go przypominało. Taka zabawa zajmuje dziecko na długie minuty i niesie ze sobą wiele korzyści także dla rozwoju mowy. Po pierwsze pobudza sferę motoryki małej, która jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju mowy i wymowy. Po drugie uwrażliwia lub odwrażliwia dłonie (w zależności od tego, czy dziecko czuje się komfortowo dotykając czegoś sypkiego, co jest chropowate, czy też nie).

Co będzie potrzebne do rysowania na piasku?

Aby bawić się w rysowanie na piasku nie trzeba wybierać się na plażę. Wystarczy zaopatrzyć się w naczynie, do którego nasypiemy czysty piasek lub jego odpowiednik,  np. kaszę manną. W formie naczynia sprawdzą się plastikowe lub drewniane tacki, a każda z nich może dostarczyć innych wrażeń dotykowych. Uwaga: kasza manna na plastikowej tacce może się elektryzować i utrudniać tworzenie rysunków. Wybierając tackę zwróć uwagę, by miała jednolity kolor na dnie. Wtedy obrazki będą lepiej widoczne.

Aby rysować na piasku potrzebny jest oczywiście piasek lub jakaś jego alternatywa  na przykład kasza manna, drobna tarta bułka, ryż. Rysowałam z użyciem każdego z tych produktów i zdecydowanie polecam piasek kwarcowy. Ale pozostałe sypkie produkty też mają duże walory sensoryczne. W dalszej części artykułu będę używać nazwy piasek.

Do zabawy w malowanie z dzieckiem na piasku możesz wykorzystać przeróżne akcesoria. Przede wszystkim palce i dłonie, bo to o  ich stymulację najbardziej chodzi. Oprócz tego warto zgromadzić trochę przedmiotów, które pozwolą robić różne wzory:

  • ołówki do rysowania na piasku albo patyczki z gumową końcówką,
  • gumowa piłeczka z miękkimi kolcami,
  • foremki do wycinania ciastek i pierników,
  • grzebień o szeroko rozstawionych, tępo zakończonych zębach,
  • małe wałki drewniane do  wygładzania powierzchni piasku,
  • miotełkę, szufelkę i szmatkę, żeby pozamiatać i pościerać, kiedy coś się rozsypie, a to na pewno nieuniknione. 😉

To wyszperałam gdzieś na dnie kuchennej szuflady:

Rysowanie na piasku jako forma stymulacji

Rysując na piasku dostarczamy dłoniom różnorodnych wrażeń czuciowo-ruchowych. Szorstki piasek pobudza receptory w opuszkach palców silnie na nie oddziałując.

Wykonując różnorodne rysunki na piasku dłonie trenują ruchy precyzyjne. W ten sposób przygotowujemy dziecko   do nauki pisania. Bawiąc się piaskiem można ćwiczyć też chwyt pęsetkowy (przesypywanie piasku trzymanego między palcem wskazującym i  kciukiem). Wykonywanie rysunków na piasku doskonale pobudza też wyobraźnię. Do tego można użyć po prostu własnych palców i dłoni, albo wspomóc się różnymi akcesoriami.  Zabawa jest przednia i dla małych i dla dużych! Do tego bardzo uspokaja i wycisza.  Ale nie jest ona dla wszystkich. Maluchy poniżej 3 roku życia nie powinny się bawić w tego typu zabawy ze względów bezpieczeństwa. Osoby, które lubią sterylną czystość też niech sobie raczej odpuszczą, bo jednak podczas zabawy trochę się tego piasku rozsypie.

Zabawy z tacką piaskową – garść inspiracji

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie tacki z piaskiem do zabaw wspomagających małą motorykę i wrażliwość sensoryczną.

Zabawa 1: Taki wzór wykonujemy do piosenki „Wlazł kotek na płotek”. Jedna sylaba to jedna kreska. Najpierw śpiewając i prowadząc prowadząc rączkę dziecka po kreskach narysowanych na papierze, a później śpiewamy i rysujemy wzór na piasku. Co i kiedy rysujemy?

Wlazł kotek na płotek – kreski pionowe

I mruga – kreski poziome

Ładna to piosenka – kreski poziome

Niedługa – kreski poziome

Nie długa, nie krótka – kreski poziome

Lecz w sam raz – kreski poziome

Zaśpiewaj koteczku – kreski poziome

jeszcze raz – kreski poziome

Zabawa 2: Taki wzór można wykonać do piosenki „Słoneczko późno dzisiaj wstało”. Piosenkę znajdziesz w Internecie. Podczas śpiewania zwrotki rysujemy koło, a podczas refrenu promienie. Najpierw na papierze, a potem na piasku.

Zabawa 3. Rysujemy konkretne wzory. Możemy zacząć od łączenia kropek, a potem przejść do rysowania szlaczków.

Zabawa 4. Przechodzimy do bardziej skomplikowanych obrazków. Młodszym dzieciom częściowo trzeba będzie pomóc w ich wykonaniu, ale mogą też wspólnie z dorosłymi tworzyć część obrazu. Na tym etapie przydadzą się też akcesoria, które znajdziecie w domu, a które pozwolą rysować różne wzory na piasku. Oto kilka pomysłów na mniej i bardziej zaawansowane rysunki piaskowe.

Lody dla ochłody – rysunek wykonany palcami i końcówką ołówka do rysowania na piasku
Krajobraz – rysunek zrobiony za pomocą foremek do ciasta i palców (większość elementów powstała przy pomocy foremek, poza pniem drzewa, który narysowaliśmy palcami).
Ślady zwierzaka. Nie wiem jakiego 🙂 Powstały przy użyciu palców: kciuka, wskazującego i środkowego.
A tu już garnek i solenie wody w garnku.
Mały wałek do ciasta można wykorzystać do narysowania, a właściwie odciśnięcia okręgów. Co to będzie?
Samochód! 🙂

Długo można się tak bawić, bo poza korzyściami sensorycznymi, zabawa także wycisza. Nie zapomnij zaangażować dzieci do wspólnego sprzątania po zabawie! 🙂

Autorka: Magdalena Tomczyk, logopeda